نگهداری صحیح از بتن پس از اتمام عملیات بتن ریزی یکی از عوامل مهم و اثر گذار در افزایش کیفیت نهایی بتن می باشد. این ماده با ایجاد فیلم غیر چرب بسیار نازکی روی سطح بتن علاوه بر انعکاس بخش عمدهای از تابش نور خورشید و جلوگیری از بالا رفتن دمای سطح، از تبخیر سریع آب بتن جلوگیری به عمل می آورد. از خواص و اثرات این ماده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-ایجاد فیلم غیر چرب بر روی سطح بتن
-جلوگیری از تبخیر سریع و زود هنگام بر روی آب بتن
-عدم نیاز به آب پاشی مداوم و مرطوب نگه داشتن بتن
-محبوس نمودن آب اختلاط بتن برای پیشرفت واکنش هیدراتاسیون
-جلوگیری از انقباض و ترک های ناشی از تبخیر سریع آب بتن
-کاهش نفوذ پذیری  سطحی بتن
-جلوگیری از پوسته شدن سطحی بتن
-بدون ایجاد تغییر در رنگ سطوح بتنی
-بدون ممانعت از پیوستگی لایه های بتنی

این ماده در مواردی همچون موارد زیر کاربرد دارد:
 
-بتن ریزی در مناطقی که در معرض تابش شدید نور آفتاب می باشد
-بتن ریزی در مناطق بادخیز و در معرض جریان باد
-اجرای بتن در مناطقی که امکان آبپاشی و مرطوب نگهداشتن بتن محدود می باشد
-بتن ریزی در مقاطع گسترده و وسیع

روش  مصرف این ماده به صورت زیر می باشد:

بسته به شدت وزش باد و مقدار رطوبت و دمای محیط مقدار مصرف حدود 150 تا 200 گرم برای هر متر مربع میباشد. اجرای این ماده به محض اتمام بتن ریزی یا همزمان با باز نمودن قالب ها انجام پذیرد.در صورت بروز تأخیر لازم است ابتدا سطـح بتن آبپاشي و اشباع شود  و سپس کیورینگ اجرا گردد.در مناطق گرمسير يا بتن ريزيهاي حجيم لازم است ضخامت فيلم ماده کيورينگ روي سطح براي مقاومت در برابر فشار تبخير آب بتن بيشتر باشد لذا پاشش كيورينگ روي سطح طي دو مرحله و با فواصل حدود نيم تا يک ساعت انجام پذيرد. در مناطقي که دماي هوا کم است و شدت وزش باد ناچيز است هر كيلوگرم ماده كيورينگ را ميتوان با حدود 300 تا 500 سي سي آب مخلوط نموده و مورد استفاده قرار داد.
این ماده را در ظرف در بسته ،به دور از یخبندان و تابش مستقیم نور خورشید به مدت یک سال می توان نگهداری کرد. بهترین دمای نگهداری 10+ الی 30+ درجه سانتیگراد می باشد.

 

موارد مصرف در تولید سنگ مصنوعی سمنت پلاست :

در تولید سنگ مصنوعی سمنت پلاست عملیات آبیاری و حمام بخار وجود نخواهد داشت ، لذا با قراردادن نایلون در پشت محصول جهت کیورینگ و باز گرداندن رطوبت موجود در مخلوط سنگ مصنوعی ، این عمل به خوبی صورت نمیگیرد . لذا در صورتیکه فاصله ای بین نایلون قرار داده شده و مواد و مخلوط سمت پلاست وجود داشته باشد ، بخشی از رطوبت موجود در مواد از آن قسمت تبخیر شده و موجب کدر شدن محصول نهایی میگردد . در صورت استفاده از این ماده به جای نایلون کشی ، مشکل فروق برای تولید کنندگان سنگ مصنوعی سمنت پلاست برطرف میگردد.