چسب بتن – چسب بتن مایع

مایع غلیظ پلیمری با حالت امولسیونی می باشد كه با هدف افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید به بتن یا ملات قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر بالا بردن قدرت چسبندگی باعث كاهش نفوذپذیری بتن یا ملات خواهد شد. این ماده  تا پیش از خشک شدن قابلیت انحلال در آب دارد و پس از خشک شدن به هیچ وجه در آب حل نخواهد شد. از خواص و اثرات این ماده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید به بتن یا ملات قدیمی
-کاهش نفوذ پذیری
-جلوگیری از  ترک خوردن یا طبله شدن
-ثبات کیفیت در محیط های قلیایی
-کاهش انقباض با امکان کاهش نسبت آب مصرفی

 

این ماده در مواردی همچون موارد زیر کاربرد دارد:

-ترمیم آسیب دیدگی های سطحی
-تقویت چسبندگی
-آب بندی ملات های ترمیمی
-نماسازی و اجرای سطوح اکسپوز

 

روش های مصرف این ماده به صورت زیر می باشد:

پیش از استفاده از این ماده، سطح بتن قدیمی یا زیر آیند باید کاملا تمیز و عاری از چربی،ذرات سست و گرد و غبار باشد.هم چنین توصیه میگردد مقاطع زیر آیند با استفاده از آب شیرین اشباع شوند.باید از تجمع آب بر روی سطوح زیر آیند پیش از اجرا اجتناب گردد.
این ماده را به طور کلی به دو روش کلی برای افزایش چسبندگی و رفع درز سرد به کار برد:۱-روش دوغابی ۲-افزودن به مخلوط
 روش دوغابی : در اين روش ابتدا بايد مقاطع مورد نظر با استفاده از آب شيرين اشباع شده، سپس دوغاب چسب را به ضخامت تقريبي ۱ تا ۲ ميليمتر روي مقاطع اشباع شده ريخته و تا قبل از سفت شدن دوغاب ( به نحوي که پس از فشردن به انگشت بچسبد) بتنريزي را انجام دهيد. نحوه ساخت دوغاب: دوغاب پليمري با اختلاط این ماده آب و سيمان به نسبت وزني ۱-۱-۴ آماده ميشود. براي پوششدهي هر مترمربع حدود ۵/۱ کيلوگرم دوغاب پليمري مورد نياز ميباشد. که در اين دوغاب ۲۵۰ گرم چسب بتن به کار رفته است.
افزودن به مخلوط : روش ساخت ملات چسبنده: بسته به مقدار چسبندگي مد نظر مي توان چسب بتن را با نسبت ۱ به ۴، تا ۱ به ۳ با آب مخلوط نموده و چسب رقيق حاصله را به ساير اجزاي سازنده ملات تا رسيدن به مقدار کارپذيري لازم (مقدار رواني مطلوب) اضافه نماييد. روش ساخت بتن چسبنده: بسته به مقدار چسبندگي مورد نياز، نوع دانهبندي و طرح اختلاط بتن يا ملات به مقدار ۱۰ تا ۴۰ درصد جايگزين آب مصرفي شده و به اجزاي خشک بتن اضافه ميگردد. توصيه ميگردد در صورت ريزدانه بودن طرح اختلاط، مقدار چسب بتن کمتر و در صورت درشتدانه بودن طرح اختلاط، مقدار چسب بتن بيشتري استفاده نماييد

 

این ماده را در ظرف در بسته ،به دور از یخبندان و تابش مستقیم نور خورشید به مدت یک سال می توان نگهداری کرد. بهترین دمای نگهداری ۱۰+ الی ۳۰+ درجه سانتیگراد می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به گفتگو ملحق بشید ؟
در صورت تمایل همکاری کنید !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *