نقش سنگدانه در خواص بتن

 

سنگدانه را نمی توان یك پركننده در بتن دانست بلكه استخوان بندی اصلی را تشكیل می دهد و در بتن تازه و سخت شده نقش های مهمی را ایفا می نماید. بتن سخت شده باید مرحله گذار از بتن تازه را طی نماید و از این شرایط تأثیر می پذیرد.

 نقش سنگدانه در خواص بتن تازه

بافت سطحی، شكل، حداكثر اندازه و بافت دانه بندی سنگدانه ها نقش جدی را در خواص بتن تازه از جمله كارآیی (روانی)، جداشدگی، آب انداختن و جمع شدگی خمیری ایفا می كند.

بافت سطحی ریزتر باعث كاهش كارآیی، كاهش جداشدگی و آب انداختن و جمع شدگی می گردد.

شكل های حجیم و تیزگوشه باعث كاهش كارآیی، كاهش جداشدگی و آب انداختن و جمع شدگی می گردد.

شكل های غیر حجیم (پولكی كشیده و سوزنی) بر كارآیی اثر بسیار بدی دارد.

حداكثر اندازه كوچكتر باعث كاهش روانی، افزایش تراكم پذیری، كاهش جداشدگی و آب انداختن و جمع شدگی خمیری می شود.

 

 

 

تاثیر حداكثر اندازه سنگدانه بر میزان آب آزاد مخلوط بتن

 

بافت دانه بندی ریزتر باعث كاهش روانی، افزایش تراكم پذیری، كاهش جداشدگی و آب انداختن و  جمع شدگی خمیری می شود.

وجود مواد ریزدانه همچون پودرسنگ، لای و رس باعث كاهش روانی، افزایش كارآیی، كاهش جداشدگی و آب انداختن می شود اما ممكن است جمع شدگی خمیری را بیشتر نماید.

 

  • نقش سنگدانه در خواص بتن سخت شده

بافت سطحی، شكل، حداكثر اندازه، بافت دانه بندی، كیفیت مكانیكی به ویژه مدول ارتجاعی و عوامل زیان آور سنگدانه ها در بتن سخت شده تأثیر گذار است.

– بافت سطحی

هر چه سطح سنگدانه ریزتر باشدافزایش مقاومت فشاری، كششی و مدول ارتجاعی را به دنبال دارد و نفوذپذیری بتن كمتر می شود و دوام آن بیشتر می گردد.

– شكل

در سنگدانه های درشت (شن)، تیزگوشگی در حدود ۱۰ درصد بر مقاومت فشاری و تا حدود ۲۵ درصد بر مقاومت كششی اثر می گذارد. شكل سنگدانه های ریز (ماسه) عملاً بر مقاومت فشاری و كششی تأثیر  چندانی ندارد. در همه حالات شكل پولكی و كشیده و سوزنی بر مقاومت و دوام تأثیر بدی دارد.

– حداكثر اندازه سنگدانه ها

هر چه حداكثر اندازه سنگدانه كوچكتر باشد مقاومت كششی آن بیشتر می شود؛ اما تأثیر آن بر مقاومت فشاری پیچیده است و عملاً به عیار سیمان بستگی دارد.

امروزه بتن های پرمقاومت كه دارای عیار سیمان بالایی هستند با حداكثر اندازه های كوچك (كمتر از ۲۰    میلی متر) ساخته می شوند. در حالی كه بتن هایی با عیار كمتر از ۲۰۰ كیلوگرم سیمان در متر مكعب عملاً حداكثر     اندازه های بالاتر از ۷۵ میلی متر مقاومت بیشتری را به نمایش می گذارند.

برای افزایش دوام نیز امروزه سعی می كنند از حداكثر اندازه كمتر از ۲۵ میلی متر بهره بگیرند.

 

– بافت دانه بندی سنگدانه ها

با ریزتر كردن بافت دانه بندی سنگدانه ها الزاماً كاهش مقاومت حاصل نمی شود. امروزه بتن های پر مقاومت دارای بافت ریزی هستند.

بسیاری از بتن های با دوام را با دانه بندی ریز می سازند؛ هر چند برخی بتن های پر دوام بافت درشت و كم  ماسه ای نیز دارند. بافت ریزتر نفوذپذیری را كم می كند.

– كیفیت مكانیكی و مدول ارتجاعی سنگدانه

بالا رفتن كیفیت مكانیكی مدول ارتجاعی سنگدانه ها عملاً به افزایش كیفیت مكانیكی و ارتجاعی بتن منجر   می شود اما در بتن های معمولی كه خمیر سیمان چندان مقاومی ندارد و مدول ارتجاعی آن زیاد نیست، افزایش كیفی سنگدانه چندان به افزایش كیفی بتن منتهی نمی گردد. بنابر این در رابطه با كیفیت مكانیكی سنگدانه نباید وسواس داشت.

در بتن های پر مقاومت توجه به كیفیت سنگدانه ها بسیار مهم است.

 

– مواد زیان آور سنگدانه

برخی املاح و برخی از ریزدانه ها مانند رس و برخی از ذرات سنگدانه به ویژه مواد سبك و ناجور می توانند بر مقاومت و دوام بتن تأثیر بد داشته باشند. برخی سنگدانه ها با قلیایی های سیمان و بتن تركیب منبسط شونده ای می دهد كه باید از آن ها پرهیز گردد و یا از سیمان ها یا مواد افزودنی خاص استفاده نمود تا مشكل تا حدودی حل شود.

سنگدانه هایی كه در برابر یخبندان ضعیف هستند نباید در بتن مصرف شود.

 انواع افزودنی های بتن ، فوق روان کننده و روان کننده های بتن قابل ارائه توسط  کلینیک فنی و تخصصی بتن  ایران

روان کننده های بتن  کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در کلاس های مختلف قابل تولید و عرضه می باشند :

  روان کننده بتن مناسب برای استفاده در پمپ بتن که خاصیت دیرگیر بتن دارد و بصورت مایع عرضه می گردد و خاصیت روان کنندگی بسیار خوبی به بتن می دهدروان کننده بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران  باعث تسهیل در عملیات پمپ بتن می گردد. از این روان کننده بتن علاوه بر این که در پمپ بتنمیتوان استفاده کرد کاربرد های دیگری چون در ساخت بتن آماده مخصوصاً برای حمل در فاصله های نسبتاً طولانی دارد. در بتن ریزی در هوای گرم استفاده از این روان کننده بتن توصیه می شود.

بتن پمپ پذیر و تسهیل در کار پمپ بتن : استفاده از این فوق روان کننده بتن قدرت مانور پمپ بتن را افزایش می دهد. همچنین برای پمپ کردن آسان بتن می توان از فوق روان کننده تولیدی شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران استفاده کرد که باعث می شود که استهلاک پمپ بتن پایین بیاید. استفاده از روان کننده بتن در زمان بتن ریزی های حجیم که می بایست یکپارچه اجرا شوند مناسب می باشد.

فوق روان کننده بتن  عرضه شده توسط کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران  ، بر پایه نفتالین سولفونات است . این فوق روان کننده بتن  بصورت مایع عرضه می گردد.

کاربرد فوق روان کننده بتن قابل ارائه توسط کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران  : از این فوق روان کننده بتن در زمان بتن ریزی در هوای  سرد و برای بتن یا ملات ترمیمی استفاده می شود. همچنین این فوق روان کننده بتن به عنوان یک فوق روان کننده زودگیر و کاهش دهنده آب در بتن برای کسب روانی و مقاومت بالا مخصوصا مقاومت های اولیه بالا استفاده می شود.

 سوپر روان کننده یا فوق روان کننده بتن که بر پایه تکنولوژی تولید پلیمرها تولید می شوداین نوع فوق روان کننده بتن به عنوان کاهش دهنده آب بتن برای کسب روانی و مقاومت بالا استفاده می در ساخت بتن های پیش تنیده و پس تنیده در ساخت بتن حجیم بتن ریزی در هوای گرم کاربرد دارد.

سوپر روان کننده بتن یا فوق روان کننده بتن بر پایه پلی کربوکسیلات:  این سوپر روان کننده یا فوق روان کننده بر پایه پلی کربوکسیلات روان کننده بتن مایع بر پایه پلی کربوکسیلات اصلاح شده می باشد که برای ساخت بتن های ویژه طراحی شده است. برای ساخت بتن خود تراز و خود متراکم و بتن هایی که الزامات آیین نامه ای آن به حداقل رساندن نسبت آب به سیمان را در حد نهایت درخواست نموده سوپر روان کننده بتن یا فوق روان کننده بتن بر پایه پلی کربوکسیلات فابیر در ساخت بتن حجیم موجب روانی بالا می شود.هم چنین با استفاده از این روان کننده بتن پمپ پذیری بالارفته و باعث می شود که استهلاک پمپ بتن پایین بیاید. این سوپر یا فوق روان کننده بتن نسبت آب به سیمان را در بتن حجیم کاهش می دهد و مقاومت بتن حجیم را بالا می برد.

روان کننده بتن  کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران می تواند یک روان کننده بتن با خاصیت دیرگیر بتن و به عنوان روان کننده بتن که در کاهش آب در بتن می باشد عمل کند که موجب روان شدن بتن, کار پذیری بتن و همچنین افزایش مقاومت بتن شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به گفتگو ملحق بشید ؟
در صورت تمایل همکاری کنید !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *